O víně

Bílé odrůdy vinné révy pěstované u nás

 

Aurelius – odrůda vznikla křížením Ryzlinku rýnského a Neuburského ve Šlechtitelské stanici v Perné a nejrozšířenější je v Mikulovské vinařské podoblasti. Vína zelenožluté barvy a lipové vůně jsou charakterově podobná Ryzlinku rýnskému, ale s poněkud kořenitější a s širší škálou aromatických látek.
Tradiční oblastí je Morava.
 

 

 

Auxerrois - původní francouzská odrůda,která patří do rodiny burgundských odrůd. Víno je světle žluté barvy, aromatické, plné, extraktivní s jemnými tříslovinami a příjemnou kyselinkou. Charakterově připomíná Rulandské bílé , má však vyšší obsah tříslovin a proto je vhodné pro výrobu sektů.Ve vůni i v chuti nalezneme tóny tropického ovoce.
Tradiční oblastí je Francie, Lucembursko, Německo.
 

 

 

Děvín – odrůda byla vyšlechtěna na Slovensku křížením odrůd Tramín červený a Veltlínské červenobílé. Vína bývají extraktivní, aromatická a hramonická.Ve vůni i chuti můžeme hledat kořenité tóny Tramínu či Muškátu.
Tradiční oblastí je Slovenko.
 

 

 

Hibernal – odrůda byla vyšlechtěna v Německu.V ČR byla zapsána do Státní odrůdové knihy teprve v roce 2004. Pochází z mezidruhového křížení odrůdy Seibel 7053 a Ryzlinku rýnského. Víno je extraktivní, s jemnou vůní, vysoce kvalitní, s kyselinou typu Ryzlinku rýnského. Charakterem připomíná právě Ryzlink rýnský nebo někdy Savuginon. Ve vůni a v chuti často nalezneme broskev a grapefruit.
Tradiční oblastí je Německo a Morava
 

 

 

Chardonnay – nejrozšířenější odrůda na světě. U nás se pěstuje od nepaměti. Svůj název získala podle francouzské vesničky, z níž pochází. V poslední době patří k nejmódnějším bílým odrůdám, jak v ČR tak i ve světě, nicméně spolu se Sauvignonem a Ryzlinkem rýnským dává nejkvalitnější bílá vína na světe. Je to hlavní bílá odrůda Burgundska, kde v oblasti Chablis dává světoznámí stejnojmenná vína. V oblasti Champagne je bílou složkou šampaňských vín. Poskytuje vysoce jakostní víno s vysokým obsahem extraktu. Velmi plné, jemně kořenité, s vůní akátového medu a lískových oříšků, manga, ananasu, banánu a žlutého melounu.

Tradiční oblastí je Francie, Rakousko a Itálie.
V naší vinotéce tuto odrůdu nalezenete v těchto vinařství:
 

 

 


Irsai oliver - odrůda vyšlechtěna v Maďarsku křížením odrůd Bratislavského bílého a Čabaňské perly. Velmi často se víno využívá do směsí s víny kyselejšími, nejvhodnější je směs Ryzlinku vlašského. Často nalézá uplatnění při výrobě burčáku. Jako čisté odrůdové víno stárne rychle, a proto není vhodné k archivování. Víno je kořenité, po vyzrání plné, muškátové.
Tradiční oblastí je Maďarsko, Slovensko, Rakousko a Slovinsko.
 

 

 

Kerner - odrůda byla vyšlechtěna v Německu křížením odrůd Trolínského
a Ryzlinku rýnského šlechtitelem A.Heroldem. V roce 1969 byl Kerner povolen do všech německých vinařských oblastí a byla mu udělena ochranná autorská práva. V ČR je odrůda zapsána do Státní odrůdové knihy od roku 2001. Předností Kerneru je dobrá jakost i v horších ročnících. Víno je harmonické, velmi dobré kvality, vyrovnané, s příjemným obsahem kyselin.Charakterem připomíná Ryzlink rýnský, a tak jako u něj lze i u Kerneru dosahovat vysokou jakost výběrů z hroznů i výběru z bobulí.
Tradiční oblastí je Německo.
 

 

 

Muškát Moravský – odrůda vyšlechtěná ve Šlechtitelské stanici v Polešovicích ing. V. Křivánkem z důvodu nevhodnosti žádné odrůdy s muškátovým aromatem ve víně pro pěstování v naší vinařské oblasti. Vznikla křížením odrůd Muškát Ottonel a Prachttraube a je v současnosti nejrozšířenějším novošlechtěnou odrůdou u nás.Vína z této odrůdy jsou svěží, s vůní muškátu a pomerančové kůry. Jeho chuť i aroma vzbuzuje v člověku činorodost i rozhodnost, příjemný pocit a dobrou náladu.
Tradiční oblastí je Morava.
 

 

 

Muškát Ottonel – odrůda francouzského původu. Pravděpodobný kříženec odrůd Chrupka bílá a Muškát žlutý.Vína bývají plná a harmonická, pokud mají příznivý obsah kyselin. V Rumunsku a v Rakousku vytvářejí z přezrálých hroznů této odrůdy vynikající přírodní dezertní vína.
Tradiční oblastí je Francie (Alsasko), Maďarsko.
 

 

 

Müller Thurgau – odrůda byla vyšlechtěna v roce 1982 prof.Hermannem Müllerem, který pocházel ze švýcarského kantonu Thurgau. Uvádělo se, že se jedná o křížení Ryzlinku rýnského a Sylvánského zeleného, ale poslední poznatky nasvědčují tomu, že odrůda vznikla křížením Ryzlinku rýnského s Madlenkou královskou.Víno má zelenožlutou barvu, s typicky jemně muškátovým buketem připomínající zralou broskev a příjemnou chutí. V současnosti je u nás nejrozšířenější odrůdou, která se pěstuje na 11,2% plochy našich vinic. Müller Thurgau vás vždy potěší, neboť je laskavé a dovede kdykoliv vyslechnout vaše stížnosti a bolesti.
Tradiční oblastí je Německo, rakousko, čechy, Morava, Švýcarsko, Slovensko, Maďarsko.
 

 

 

Neuburské – odrůda objevena 1860 v Arnsdorfu v Rakousku. Pravděpodobný kříženec mezi Veltlínským červeným a Sylvánským zeleným. Příjemné bílé víno harmonické chuti se slabou hořčinkou. Vyšší a zajímavější kvality je dosahováno ležením vína na lahvi. Víno seležením zaplňuje a přibývá buketních látek červeného ovoce a vzrůstá sametový dojem v ústech.Ve vůni se projevují ovocné tóny po malinách, grepu, kandovaného ovoce a avokáda s oříškové tóny.
Tradiční oblastí je Rakousko a Morava.
 

 

Pálava – odrůda byla vyšlechtěna ing. J. Veverkou ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích a později v Perné křížením odrůd Tramínu červeného a Müllera Thurgau. Dává vína podobná Tramínu, ale kořinitá plnost bývá nižší. Barva zlatožlutá s tramínovou vůní po růžích, doplněnou vůní vanilky někdy přecházející do vůně manga a banánů. Vína jsou plná, s nižším obsahem kyselin a dlouhotrvající dochutí.
Tradiční oblastí je Morava.
 

 

 

Rulandské bílé – odrůda pochází z Francie, u nás se pěstuje ve všech vinařských podoblastech a je nejrozšířenější ze špičkových vín. Název Rulandské je specifikum pouze u nás. Vznikl nepochopením a neznalosti ampelografických skutečnosti v roce 1993, kdy bylo Burgundské bílé přejmenováno na Rulandské bílé. Původní český název je Roučí bílé. Ve skutečnosti se jedná o francouzskou odrůdu Pinot blanc, pocházející z Burgundska. Odrůda pravděpodobně vznikla jako pupenová mutace Rulandského šedého. Pinot Blanc patří mezi klasická bílá vína. K tomu, aby byly splněny předpoklady pro takové ocenění, nesmějí být výnosy příliš vysoké a vyzrálost hroznů musí být alespoň kolem kvality pozdního sběru. Víno má zelenožlutou barvu s jemnou květinovou vůní, ve zralém víně se pak objevuje vůně hrušek, chlebové kůrky i lískových oříšků.
Tradiční oblastí je Francie, Itálie, Německo a Rakousko.
 

 

 

Rulandské šedé – odrůda vznikla v Burgunsku pravděpodobně z Rulandského modrého a je rozšířená po celém světě. Révu z Burgundska k nám do Čech dovezl císař Karel IV. A nechal ji vysázet v pražské Gröbovce.Původní český název je Roučí šedé. Vysoce kvalitní aromatické a extraktivní víno zlatavé barvy, s medově nasládlou vůní v chuti s tóny pomeranče, medu, hrušky karamelu a květin. Víno mívá nenapodobitelný charakter, a proto je vyhledávané zejména labužníky. Vhodné pro dlouhodobé zrání v láhvi.
Tradiční oblastí je Francie, německo, Čechy, Morava, Maďarsko.
 

 

 

Ryzlink rýnský – odrůda se v Německu pěstuje již od roku 1435, kdy však nebyla příšil oblíbena a pěstovala se jen ve směsi s jinými odrůdami. Nemohly tak vyniknout její jedinečné vlastnosti, zejména proto, že hrozny této pozdní odrůdy byly sklízeny spolu s ostatními příliš brzy. Teprve v 18. století byla odhalena vysoká hodnota této odrůdy. Dnes se Ryzlink rýnský pěstuje po celém světě a je zařazován mezi nejkvalitnější odrůdy pro bílá vína. V chuti ryzlinkových vín hraje velkou roli kyselina a její zralost. Nejtypičtější se Ryzlink projevuje ve zralých, suchých vínech. Dobré ročníky Ryzlinku rýnského je králem všech vín. Tento šlechtic mezi víny pozvedne kdykoliv vaši zdeptanou duši a vnukne vám opět vznešené myšlenky.
Tradiční oblastí je Německo.
 

 

 

Ryzlink vlašský – je tradiční stará odrůda. Její původ není jednoznačný a s Ryzlinkem rýnským nemá mimo názvu nic společného. Svěží víno zelenkavé barvy s nažloutlým odstínem s jemnou odrůdovou vůní a příjemnou chutí.Vína Ryzlinku vlašského se vyznačují vyšším obsahem kyselin. U mladých vín převažují ovocné tóny rybízu, případně angreštu, později se objevuje vůně lučního kvítí.
Tradiční oblastí je Itálie, Maďarsko, Slovensko, Rakousko a Morava.
 

 

 

Sauvignon – odrůda pochází pravděpodobně z Francie a k nám jej pod názvem „fíkový hrozen“ nejspíš přinesli Habáni. Odrůda pravděpodobně vznikla samovolným křížením mezi odrůdami Chenin blanc a Tramín. Víno zelenožluté barvy má plnou chuť, mnohdy s minerální příchutí. Odrůdový charakter vína se liší podle původu. U nás je to vůní i chutí s tóny po broskvích, černého rybízu, po kopřivách, podle půdních podmínek a ročníků. Sauvignon z jižních a zámořských zemí je extraktivním vínem s intenzivní vůní lišící se od vůně našich Sauvignonů. V severních vinařských oblastí patří k nejkvalitnějším vínům.
Tradiční oblastí je Francie, Itálie, Rakousko, Morava, Slovensko.
 

 

 

Sylvánské zelené - odrůda, která kdysi byla nejrozšířenější odrůdou na Moravě a protos e mu říkalo lidově „Morávka“. Později bylo vytlačeno Neuburským, které později stihl stejný osud, když se objevil Müller Thurgau. Odrůda pochází z Rakouska. Jemné, extraktivní víno světle žluté barvy s harmonickým obsahem kyselin. Z dobrých ročníků je to víno vynikající kvality. Delším ležením na láhvi se vytváří specifický, jemně kořenitý buket. Mladá vína jsou někdy tvrdá a hrubá.
Tradiční oblastí je Rakousko, Německo, Morava, Slovensko.
 

 

 

Tramín červený – odrůda jejíž původ není přesně znám, ale nejspíš pochází z jižních Tyrol a patří ke geneticky nejstarším u nás pěstovaným odrůdám révy. Je to víno méně rozšířené, ale vysoce kvalitní, zvláště díky typickému buketu. Barva velmi plného vína, s nižším obsahem kyselin, bývá zlatožlutá, vůně medově hrozinková, doprovázená závany aromatu čajové růže. Jeho plnost a kořenitost nelze vůbec popsat slovy. Vína Tramínu mívají dlouhou dochuť a neslouží k běžnému pití. Tato elegantní vína vyžadují odpovídající rozpoložení mysli a dostatek času k vychutnávání všech zážitků, které mohou přinést.
Tradiční oblastí je Francie, Německo (Bádensko,Falc), Rakousko, Slovinsko, Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko.
 

 

 

Veltlínské červené rané – stará odrůda, která pravděpodobně vznikla ze Sylvánského zeleného a Veltlínského červeného, stejně jako Neuburské a tak jsou si tyto odrůdy hodně podobné. Vzhledem k nízkému obsahu kyselin zraje víno velice rychle, a proto se velmi často používá k urychlenému zrání směsí vín s odrůdami pozdními, jako je Ryzlink vlašský. Tím jak rychle zraje, se jako samostatné musí pít mladé. Při vyšší cukernatosti moštů objevují medové tóny.
Tradiční oblastí je Rakousko, Itálie, Morava, Maďarsko.


Veltlínské zelené – tradiční odrůda, která nejspíš pochází z Rakouska, kde je v současnosti nejoblíbenější. Podle vyzrálosti ročníku dává vína běžná stolní ke každodennímu pití, ale i vysoce jakostní, zelenožluté barvy s medově lipovou vůní. U vín z vyzrálých hroznů se objevují ve vůni tóny po oříškách nebo mandlích. U nás se pije hlavně jako mladé víno. Jako mladé víno voní svěžestí, pepřnatostí a někdy i lehkou vůní doutníku.
Tradiční oblastí je Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Balkán
 

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.